شبکه های اجتماعی

09131000368    

آشنایی با لنز های تماسی

از بهترین روشهای اصلاح بینائی استفاده از لنزهای تماسی می باشد. انگیزه اصلی بسیاری از بیماران عدم استفاده از عینک و مسئله زیبائی است.

انواع لنزهای تماسی:

بسته به ساختار لنز، به دو نوع نرم و سخت تقسیم می شود.

لنزهای تماسی نرم شامل: لنزهای طبی، رنگی، طبی رنگی و پانسمانی می باشد.

لنزهای طبی: برای افرادی که دچار دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند کاربرد دارد.

لنزهای رنگی: صرفا جهت زیبایی به کار می رود.

لنزهای طبی رنگی: برای زیبایی در افرادیکه دچار ضعف بینایی هستند کاربرد دارد.

لنزهای پانسمانی: لنزهایی هستند که بر روی قرنیه قرار می گیرند و همچنین به عنوان محافظ قرنیه عمل می کنند برای افرادیست که دچار زخم قرنیه و یا بیماریهای دیگر قرنیه هستند و مانع از سایش پلک روی قرنیه شده و امکان ترمیم ضایعات اپی تلیال قرنیه را فراهم می کند

کاربرد لنز تماسی

لنزهای تماسی سخت: کاربرد این نوع لنزها برای افرادی است که دچار آستیگماتیسم بالا و یا قوز قرنیه هستند.

نکته قابل توجه در افرادی که از لنزهای تماسی نرم (طبی، رنگی) استفاده می کنند اینست که حداکثر مدت زمان استفاده از لنز در طول روز، 6 ساعت می باشد و همچنین بهداشت و نگهداری لنز باید با دقت کامل انجام شود.

فواید لنزهای تماسی:

*لنزهای تماسی نسبت به عینک دارای میدان دید بیشتری هستند.

*تصویر اجسام با لنزهای تماسی نسبت به عینک طبیعی تر است خصوصا اگر نمره چشم، بیشتر از 8 دیوپتر باشد.

*لنزهای تماسی سخت باعث افزایش دید در بیماران دچار آستیگماتیسم های نامنظم و قوز قرنیه می شود.

مضرات لنزهای تماسی:

*گذاشتن و برداشتن لنزها و قرار دادن آنها در مایعات مخصوص و ضد عفونی کردن آنها ممکن است وقت بیمار را گرفته و برای او ایجاد مزاحمت نماید.

*قیمت لنز نسبت به عینک گرانتر است.

*گذاشتن و برداشتن لنز ممکن است به چشم صدمه بزند

*امکان عفونت در لنزهای طولانی مدت یک حالت عمومی است

*گم کردن لنز نسبت به عینک ساده تر است اما گذاشتن و برداشتن آن مشکلتر می باشد.

چگونگی برداشتن لنزهای نرم یا سخت:

بیمار چشمهایش را تا جایی که امکان دارد باز کرده و انگشت سبابه را به طور عمودی بر روی گوشه خارجی پلک بالا و پایین قرار داده و سپس دو پلک را به سمت گوش کشیده و پلک می زند. هنگامی که بیمار پلک بزند لنز با حالت پرشی از چشم خارج خواهد شد که باید دست دیگر خود را زیر آن قرار دهد تا لنز روی آن بیفتد.

عوارض چشمی لنزهای تماسی نرم:

*ادم قرنیه: برای استفاده طولانی مدت از لنز، قرنیه دچار کمبود اکسیژن می شود و ادم می کند و یا کسانیکه اشک چشمشان کم است دچار این عارضه می شوند

*عفونت و قرمزی چشم: این عارضه در اثر عدم رعایت بهداشت لنز و نگهداری نامناسب از آن بروز می کند و البته استفاده طولانی مدت از لنز هم میتواند عامل دیگر آن باشد.

*خراش قرنیه: اگر لنز به طور صحیح گذاشته و برداشته نشود باعث خراش سطح قرنیه می شود.

مراقبت و نگهداری لنزهای تماسی:

تمام لنزهای تماسی ، جاذب ترشحات چشم، مواد چسبیده به انگشتان و مواد آرایشی می باشند لنزهای تماسی سخت و نرم جاذب رسوباتی از مایع اشک می باشند.

لنزها ممکن است باعث انتقال باکتری ها، ویروس و قارچ ها به چشم شوند. برای جلوگیری از صدمات عوامل ذکر شده به لنزهای تماسی و چشم، لنزهای تماسی باید تمیز و بطور صحیح نگهداری شوند.

مایع لنز ReNu

مایعات نگهداری و مراقبت لنزها معمولا جدا بوده، به سه دسته اصلی ،تمیز کننده ،ضد عفونی کننده و مرطوب کننده تقسیم میشوند. بعضی از مایعات هستند که حاوی هر سه گروه مواد ذکر شده می باشند.

نکته قابل توجه در نگهداری لنزهای تماسی: در صورت عدم استفاده از لنز، باید آن را در محلول مخصوص در جا لنزی قرار داده تا از خشک شدن آن جلوگیری شده و لنز مرطوب و ضد عفونی شود.

به نقل از مرکز تحقیقات چشم دانشگاه مشهد